כפר ערבי מדרום לפ"ת במרחק של כ-15 ק"מ ממנה, סמוך לדרך בן שמן.
הכפר היה ידוע בקיצוניותו. המנהיג הערבי חסן סלמה היה בן קולה. בקרבות עשרת הימים במלחמת העצמאות, במקביל למבצע "דני", התחוללו בקולה קרבות קשים עם הלגיון הערבי, והכפר עבר שלוש פעמים מיד ליד. בקרבות אלה איבדה חטיבת "אלכסנדרוני" 28 מאנשיה. על שמם נקרא המושב שהוקם במקום - גבעת כ"ח. יחד עם מבצע "דני" הטילה מיפקדת המבצע על חטיבת "אלכסנדרוני" לכבוש כפרים מספר מצפון לגזרת המבצע (ראה: "בתק", מבצע). ב-10 ביולי יצא אחד מגדודי החטיבה לכבוש כמה כפרים באיזור. בתחילה סייע בידם גדוד 89 (הקומנדו של חטיבה 8 המשוריינת). משכבש גדוד זה את צומת קולה רמאללה נמלטו ערביי הכפר. אחת הפלוגות נכנסה לקולה והשלימה את הכיבוש. למחרת היום נהדפה התקפת הלגיון על משלטי הסביבה. ב-15 ביולי בערב, יום לפני התקפת הלגיון הגדולה, הוחלף בקולה. את פלוגה ב` מגדוד 33 החליפה פלוגה ג` מגדוד 32. החילופין נעשו במהירות והכוח החדש לא הכיר את הסביבה. עם בוקר, לפני שהכוח התחפר כראוי, תקף הלגיון הערבי בעזרת חי"ר ומשוריינים.
מוצב מחלקתי נותק אחרי הפגזה. משורייני הלגיון שטפוהו ופגעו ברוב אנשיו. שאר המחלקות נאלצו לסגת והערבים זינבו אחריהם ופצעו 12 מהם. אחר הצהרים יצא כוח מגדוד אחר של "אלכסנדרוני" ונלוו אליו שני טנקים לתקוף את הלגיון. קולה נתפשה מחדש, אך לא לזמן רב. שוב הפתיע הלגיון, ומשורייניו תקפו מהאגף. אנשי "אלכסנדרוני" נסוגו. הטנקים לא סייעו הפעם, כי התקלקלו בעת ההתקפה והועברו מהמקום. ב-18 ביולי בשעות הבוקר נערכה ההתקפה השלישית של "אלכסנדרוני". הפעם צורפה פלוגת טנקי "קרומוול" מגדוד 82 (חטיבה 8) לעזרת החי"ר. קולה נמצאת ריקה, ואילו המשלטים בסביבה נכבשו בקלות.

בערב ה- 15.7 החליפה פלוגה ג` של גדוד 32 את פלוגה ב` של גדוד 33 במשלטי קולה. בגלל האיחור בחילופין לא הועברו המשלטים כיאות. "לא היתה שהות להכיר את השטח כיאות. מפקד הפלוגה העוזבת מסר למ"פ ג` כי הגזרה שקטה.
הפלוגה היתה חמושה בנשק פלוגתי, בתוספת רובה נ"ט בויס, שנלקח שלל במגדל-צדק יומיים קודם לכן.
השטח היה סלעי וקשה להתחפרות. האנשים היו עייפים ממבצע בתק בו עמדו עד לפני יומיים.
מפקד הפלוגה קיווה, כי בבוקר יוכלו לשפר את עמדותיהם.

ראה מידע נוסף..

האנדרטה ניצבת על גבעה ממזרח ליער קולה, כ-3 ק"מ ממזרח ליישוב גבעת כ"ח.
דרך עפר, המסתעפת מכביש קולה-רנתיה, מוליכה אל האנדרטה. האנדרטה הנה סלע מסותת ונישא הניצב על כן, ועליו חקוקים שמות הנופלים שנפלו בקרבות באזור זה במלחמת יום העצמאות, והכתובת: "כאן נפלו בקרב ביום ט` בתמוז תש"ח כ"ח גבורי ישראל. צבא ההגנה לישראל גדוד 32".